אישה, חוה, אדם

מאת: אביבה שרבט

מוציא לאור: ראובן מס

קטגוריה: פילוסופיה יהודית

מועד פירסום: מאי 2008

מילות מפתח: אישה , חוה , אדם , אביבה שרבט

ISBN: 978-965-09-0263-6

שפה: עברית

גודל: 1504.58 KB

עמודים: 288

אישה, חוה, אדם הם שלושת השמות בהם כונתה האישה בעת בריאת העולם. כל אחד מהשמות מדגיש פן אחר באישיותה, בכישוריה ובתפקידיה - הנשיים, האימהיים והאנושיים.
משולש התפקידים המרכזי בחייו של האדם המודרני הוא לימודים, קריירה ומשפחה. בימינו הפך משולש זה למשאת נפשה של האישה כ'אדם' וכ'חוה'.
במתח שנוצר בין שני המשולשים הללו, עוסקים מבחר מאמרים חדשים ומקוריים שכתבו במיוחד עבור הספר הזה, רבנים ונשים תלמידות חכמים, אנשי הגות ואנשי רוח ידועים, מדענים וחוקרים מכובדים, ונשות אקדמיה חוקרות ופורצות דרך בתחומן.
הספר עוסק בזוגיות, במשפחה, בנשים, בנשיות, בזכויות אדם ובמשפט מנקודת המבט היהודית, דתית, הלכתית.
בצד ההתייחסות לפן התיאורטי, הרוחני, הנפשי והפילוסופי, הספר כולל גם התייחסות פרגמאטית, וניסיון לפתור בעיות ממשיות של המציאות היומיומית.
בקריאת המאמרים ניתן לחוש את רחשי הלב - הנשיים, הגבריים והרבניים - בהתייחסות לנושא מורכב זה, שהבעייתיות בו עולה ביתר שאת בימינו, בהם חל שינוי דרמטי במעמד האישה שאין לו אח ורע בהיסטוריה האנושית.
אמנם המאמרים נכתבו בשפה ובטרמינולוגיה הלקוחים מארון הספרים היהודי, אך הקודים והצפנים נפתחו לרווחתם של כל הקוראים. העורכת ביארה בהערות שוליים ובסוגריים את הטעון הבהרה והסבר - מילים קשות, ראשי תיבות, שמות, מושגים ונושאים, קודים ודימויים מעולם התורה, על מנת שגם מי שאינם מתמצאים במקורות התלמודים וברזי ארון הספרים היהודי יוכלו להרגיש בנוח בקריאת הטקסטים והמאמרים בספר.
שלוש קריאות אפשריות בספר זה:
אפשר לקרוא בספר כהצצה אל דיון המתרחש סביב שולחן עגול שבו יושבים רבנים ונשים, הדנים יחד, כצוות חשיבה, בסוגיות רלוונטיות ואקטואליות. פגישה וירטואלית מעין זו, במסגרתה נוצר דיון משותף בין נשים לרבנים, אינה מאורע שכיח בהיסטוריה של מסורת הדיון היהודית־אורתודוכסית.
אפשר לקרוא את הספר כקובץ של עצות פרקטיות, הכולל תשובות ברורות המיועדות לבני זוג צעירים המתמודדים עם המציאות בת זמננו, מתכננים להתחתן ולהקים בית ומשפחה, ומתלבטים כיצד ניתן לשלב לימודים וקריירה מבלי לוותר על בניית משפחה.
אפשר לקרוא את הספר כאסופת מאמרים של אנשי ונשות הגות ורוח, העוסקים בנשים ובנשיות, בזכויות אדם, בכבוד, בחירות ובמשפט – והפעם מהצד היהודי.

להורדת קורא הספרים Bookebook
Get it on Google Play

אנשים שרכשו ספר זה התעניינו גם ב..

ספרים מאותן קטגוריות